З питань реєстрації на сайті звертатись за телефонами: 

(066) 579-37-20 та (068) 420-42-10

Двобій Prozorro з корупцією

23.03.2020

Двобій Prozorro з корупцією

Система Prozorro наче ввімкнула світло в темній кімнаті закупівель, але корупція в державних тендерах лишилася. Чому так і коли це зміниться?

"Prozorro так і не змогла подолати корупцію!", "Держава досі купує товари втридорога". Ось закиди, які найчастіше лунають в сторону електронної системи публічних закупівель. 

І тут потрібен короткий екскурс в історію. 

П’ять років тому команда волонтерів поставила собі за мету реформувати тотально закриту та корумповану сферу державних закупівель.

Так з`явилася ідея розробити електронну систему, яка б виконала три основні завдання: 

1) зробити інформацію про закупівлі доступною для всіх;

2) відкрити ринок публічних закупівель для постачальників;

3) запустити прозорі онлайн-аукціони на зниження ціни, які будуть економити бюджетні кошти. 

Цю систему розробили без жодної копійки державних грошей, нарекли Prozorro і вже 1 серпня 2016 року вона стала обов`язковою для всіх закупівель в країні.

З того часу Prozorro впоралася з усіма поставленими завданнями. 

Усі бачать усе: оголошені закупівлі, умови договору, ціни.

Порівняйте це з часами, коли інформацію про тендери можна було дізнатися лише в газеті "Вісник державних закупівель" зі смішним тиражем у 500 примірників, який викуповувався зацікавленими особами.

Натомість Prozorro наче увімкнула світло в темній кімнаті закупівель, і стало можливим розгледіти, що там відбувається.

Публічні закупівлі вперше стали конкурентним ринком, в якому з часу запуску Prozorro взяли участь понад 260 тисяч учасників. 

Завдяки аукціонам на Prozorro щороку вдається заощаджувати для держави близько одного мільярда доларів від запланованої вартості закупівлі. 

Утім корупція в публічних закупівлях справді лишилася. Хоча, як показує опитування учасників ринку, її рівень знизився. Закупівлі за завищеними цінами відбуваються також. 

Тролі в тендерах: як з ними боротися
На світанку реформи ми справді сподівалися, що відкриття всієї інформації про закупівлі та запуск ринкових механізмів суттєво мінімізує, якщо не знищить, корупцію.

"Онлайн-система долає Хабармена", ага. Одна справа красти, коли ніхто не бачить, а інша — у всіх на очах.

І справді, завдяки відкритим даним Prozorro та публічному розголосу від громадськості, журналістів та підприємців часто вдавалося "зносити" зраду, часом навіть добиватися звільнення тендерних махінаторів. 

Утім чиновники, які без жодних мук сумління наживаються на закупівлях, за цей час переконалися у власній безкарності. 

Бо Prozorro не карає порушників. Це електронна система, у неї немає таких можливостей і повноважень. 

Такі можливості та повноваження є в контролюючих та правоохоронних органів. Але виконують ці функції вони без ентузіазму. 

І тому Укрзалізниця напряму виплачує 18 мільйонів гривень своєму постачальнику за вугілля, навіть без видимості законних процедур.

І тому до закупівель деяких замовників бізнесу не підступитися, бо там уже все "вирішено".

А тільки оскаржуєш цей тендер в Антимонопольному комітеті, як замовник його скасовує і оголошує заново, ще більше заточуючи під свого постачальника.

"29 з 30 корупційних схем у закупівлях, які ми викрили, були просто порушеннями закону, за які можна було реально карати. Але жоден не постраждав", — каже класик розслідувальної журналістики Олекса Шалайський.

Тому що можна встановити на вулицях світлофори, намалювати розмітку, встановити камери спостереження.

Але якщо порушників ПДР при цьому не будуть штрафувати та відправляти до в`язниці, то й безпеки на дорогах не буде. Так само і з закупівлями. 

Відсутність справедливості повільно отруює публічні закупівлі та підриває довіру до самої системи Prozorro. 

Бо платники податків хочуть, щоб їхніми коштами розпоряджалися не лише прозоро, а й справедливо та ефективно. І це правильно.

Чи це зміниться? Сподіваємось.

Джерело інформації: https://www.epravda.com.ua/columns/2020/03/23/658092/

 

 

« Інші новини